V spotkanie - 23.09.2015 / Między „bundesstrasse 1” a „Pieśniami i dramatami patriotycznymi i osobistymi” / Wojciech Stamm


Dadaiści są wśród nas 

Zapis spotkania: POBIERZ PDF



W środę 23 września br. o godz. 19.00 wszyscy zainteresowani dynamiczną, niekonwencjonalną i barwną twórczością oraz osobą Wojciecha Stamma mogą porozmawiać z autorem w Salonie na Piętrze wrocławskiego Domu Edyty Stein. Spotkanie odbywa się w ramach projektu MIGRACJE I RELACJE prezentującego sylwetki polskich twórców działających w Niemczech.

Wojciech Stamm vel Lopez Mausere (r.1965) – znany pisarz/poeta, scenarzysta, reżyser teatralny, performer, kurator – w l.80. był związany z formacją TOTART, na przełomie lat 80/90 współinicjował aktywność grupy literackiej „bundesstrasse 1” w Dortmundzie, by następnie związać się z kultowym berlińskim Związkiem (a potem także Klubem) Polskich Nieudaczników. Współkreował wtedy plastyczny teatr ruchu w stylu totartowskim (Babcia Zosia, Ciocia Leosia, Dziadek Stanisław), wydawał wiersze w antologiach m.in. Overground, Macie swoich poetów, Napisane w Niemczech.

Od kilkunastu lat artysta jest także aktywny w Polsce. Jego kontrowersyjna powieść „Czarna Matka” była nominowana do Nagrody NIKE w 2009 r. a – wydana w 2010 r. z poznańskim co-autorem S. Koperskim – powieść kryminalna Doktor Jeremias zawiera nietypowy dla gatunku rys humoru. W 2014 r. ukazały się dadaistyczne Pieśni i dramaty patriotyczne i osobiste, przy czym Stammowska wizja świata nie jest ani optymistyczna, ani patetyczna, a wieloznaczność wypowiedzi autorskiej potęguje nawet przewrotna typografia tytułu tomu wydanego w szczecińskiej FORMIE (poniżej!).

(ech)